3.2.1  dióda

Ronja TX dioda BPW43Polovodičová dióda je dvojpólová súčiastka, ktorá pri svojej činnosti využíva usmerňovací účinok PN priechodu. Vieme, že priechod PN má jednosmernú vodivosť a túto skutočnosť vyjadruje aj schematická značka. Má tvar šípky, ktorá ukazuje smer prúdu prechádzajúceho cez priechod polarizovaný vonkajším napätím v priamom smere. Elektróda označená trojuholníkom sa nazýva anóda (A), druhá elektróda je katóda (K). Ak má byť dióda polarizovaná v priamom - priepustnom smere musí sa zrušiť potenciálová bariéra medzi anódou a katódou. To dosiahneme pripojením kladného napätia na časť s vodivosťou P a záporného napätia na časť s vodivosťou N. 

 

Voltampérová charakteristika diódy

Voltampérová (VA) charakteristika diódy poskytuje základnú informáciu o vlastnostiach diódy. Je to závislosť jednosmerného prúdu IA prechádzajúceho diódou od jednosmerného napätia UAK, ktoré pôsobí medzi anódou A a katódou K (viď obrázok). Na charakteristike vidíme dve oblasti. Oblasť, v ktorej je dióda otvorené - polarizovaná v priamom smere - 1. kvadrant. A oblasť, v ktorej je dióda zavretá - polarizovaná v nepriamom smere - 3. kvadrant. Anódový prúd začína prechádzať pri napätí UAK > UTO, čiže prúd v priamom smere začne prechádzať až vtedy, keď napätie vonkajšieho zdroja zruší potenciálovú bariéru. Prahové napätie UTO zodpovedá difúznemu napätiu na priechode a závisí od materiálu diódy a teploty. Pri Ge je pri +25  C asi 0,2 V, pri Si asi 0,56 V.

Rozdelenie diód podľa funkčného určenia:

  • Usmerňovacie diódy

  • Zenerové diódy

  • Kapacitné diódy

  • Tunelové diódy

  • Iné

  • Ak chcete vidieť ako jednotlivé druhy diód v skutočnosti vyzerajú kliknite na túto stránku: http://www.soselectronic.sk/index_sk.php?str=12

    Otázky na opakovanie:

    1) Nakreslite schematickú značku diódy a vysvetlite čo znázorňuje?

    2) Prahové napätie je ..., kde sa s ním stretávame?

    3) Ako rozdeľujeme diódy?

     

     SpäťMENUPokračuj