12.7  Sériová a paralelná komunikácia

 

    Podľa spôsobu prenosu jednotlivých bitov v kódových skupinách rozlišujeme prenos sériový a paralelný.

Sériový prenos je charakterizovaný tým, ž jednotlivé bity sú v časovej oblasti prenášané postupne, tzv. sériovo. Používa sa pre prenos informácie na väčšiu vzdialenosť, lebo náklady na zariadenie a prevádzku prenosového kanála sú nízke (prenosový kanál je tvorený jedným párom vodičov). Prenosový výkon sériového kanála je však z dôvodu nižšieho počtu súčasne prenášaných informácií v porovnaní s paralelným pri rovnakej rýchlosti výrazne nižší.

Paralelný prenos je charakterizovaný tým, že všetky bity jednej kódovej skupiny sú vysielané a prenášané súčasne, tzn. paralelne (na viac vodičoch alebo kanáloch). tento spôsob prenosu je využívaný pre prenos informácií na kratšie vzdialenosti, kde zvýšené náklady na zariadenie a prevádzku kanálu nie sú rozhodujúce.

Sériovoparalelný prenos je kombináciou oboch predošlých spôsobov prenosu. Používa sa tam, kde kódová skupina je dlhá a nie je k dispozícii potrebný počet prenosových kanálov. Táto metóda sa používa pri prenose 16 bitových slov, ktoré sa rozdelia na dve časti prenáša sa paralelne 8 bitov. Celé slovo sa prenesie sériovo vo dvoch skupinách.

 

Zabezpečenie informácie

    Pri prenose dát od zdroja k prijímaču môžu rôzne zdroje rušenia a porúch spôsobiť, že do užitočného signálu vnikajú rušivé signály, ktoré znehodnocujú prenášané informácie.

     Riešenie zabezpečenia informácie kódovaním je pomerne rozsiahle. K najznámejším bezpečnostným kódom patrí zabezpečenie paritným bitom. V tomto prípade je každý prenášaný znak doplnený jedným bitom tak, aby súčet jednotiek v znaku  bol vždy sudý alebo lichý.

    Pre prenos dát vo výpočtovej technike sa často používa zabezpečenie pomocou cyklických kódov, ktoré majú ešte vyššiu účinnosť a majú schopnosť detekcie a korekcie chýb.