6.9 Rozdelenie sekvenčných logických obvodov

 

 

    1.)    Asynchrónne sekvenčné obvody

 

    Sú také, v ktorých pôsobí zmena vstupu okamžite na výstup, oneskorenie je dané len prechodom logickými členmi. Preto môže asynchrónny obvod reagovať na podnet veľmi rýchlo. V rozsiahlom logickom obvode dochádza však k rôznym hodnotám oneskorenia, čo môže viesť k vzniku tzv. hazardných stavov – rušivých impulzov. Preto sú zložité zapojenia navrhované zásadne ako synchrónne.

 

 

 

    2.)  Synchrónne sekvenčné obvody

 

    Nemenia stav na výstupe ihneď po zmene vstupu, ale až po zmene ďalšieho signálu, ktorým nazývame taktovací alebo hodinový (clock) signál. Systém mení teda svoje hodnoty len v definovaných okamihoch, danými hodinovým signálom, napr. pri jeho nábehovej hrane. Teoreticky by sa teda mali meniť všetky výstupy súčasne, ak sú samozrejme riadené rovnakým hodinovým impulzom.

 

 

 

 

Medzi zvyčajné sekvenčné logické obvody patrí:

 

        a.)   preklápacie obvody

 

        b.)   registre

 

        c.)   počítadlá

 

        d.)   pamäte

 

        e.)   mikroprocesory

 

 

 

Symboly používané u preklápacích obvodov:

 

S,R ......asynchrónne vstupy

D, J, K ......informačné vstupy

  ......hodinový vstup (pôsobiaci po celú dobu trvania impulzu)

......hodinový vstup (pôsobiaci pri nábehovej hrane)

......hodinový vstup (pôsobiaci pri dobehovej hrane impulzu)

 

 

 

 

 

   

    Preklápacie obvody

 

Anglicky: triger, flip-flop

 

Nemecky: Kippglied, Kippschaltung, Flipflop

 

Preklápacie obvody môžeme rozdeliť na nasledujúce typy podľa stavov výstupu v závislosti na čase.

 

Monostabilný preklápací obvod – má  iba jeden stabilný stav.  To znamená, že  po aktivácii  je  výstup po určitú dobu v opačnom  stave ( nestabilnom). Je možné ho využiť napr. pre časovače , ošetrenie zákmitov kontaktov apod.

 

Bistabilný preklápací obvod – má dva stabilné stavy. To znamená, že v ľubovoľnom z nich môže zostať ľubovoľnú dobu. Preto ho môžeme využiť napr. ako pamäť, tvorí i základ zložitých sekvenčných logických obvodov – počítadlá apod. Najčastejšie sa stretneme s typmi RS, RST, D, JK či už v podobe integrovaného obvodu alebo bloku v programovacom automate PLC. Úlohou bistabilného preklápacieho obvodu je zaznamenať prítomnosť prechodovej informácie a uchovať tento stav, i keď informácia zo vstupu zmizne.  Preto je jeho použitie dôležité v pamätiach.

 

Astabilný preklápací obvod – nemá stabilný stav. Jeho výstup sa stále prepína medzi logickou jednotkou   a nulou (H/L). preto ho využívame ako generátor obdĺžnikového impulzu, napr. ako zdroj hodinového impulzu.

 

Preklápacie obvody sú podrobne preberané v predmete elektronika.