3.2.3  viacvrstvové spínacie súčiastky

Medzi viacvrstvové polovodičové súčiastky patria:

    A) Diak
    B) Tyristor
    C) Triak
    D) Varistor

 

A) DIAK - je trojvrstvová spínacia súčiastka. Pretože vlastnosti diaku nezávisia od polarity pripojeného napätia, jeho vývody sa od seba neodlišujú, t.j. je to súmerná súčiastka.  Ak platí že U < UBO tak, jeden z priechodov je zavretý (má veľký odpor, podobne ako dióda v závernom smere), prechádza ním len malý prúd tvorený minoritnými nosičmi náboja, tomuto stavu hovoríme blokovací stav. Ak U > UBO , tak po dosiahnutí spínacieho napätia UBO nastane nedeštruktívny prieraz záverne polarizovaného príchodu (ionizácia kryštálovej mriežky v okolí priechodu, ktorý bol zavretý), odpor diaku sa náhle zmenší, napätie klesne a prúd stúpne a prejde do vodivého stavu (priepustného). Tento stav je charakterizovaný strmím vzrastom prúdu a poklesom napätia na svorkách diaku; "spínač je zopnutý". Súčiastka sa správa rovnako i pri opačnej polarite napätia, činnosť oboch priechodov sa navzájom vymení.
Používa sa  ako predpäťová ochrana, pomocný spínač pre budenie triakov a tyristorov.

 HORE

 

B) TYRISTOR - je dvojbranová štvorvrstvová polovodičová súčiastka. Na základnej doštičke polovodičového materiálu sú vytvorené štyri oblasti so striedajúcim sa typom vodivosti. Jedna z vnútorných oblastí tyristoru je vyvedená (s vodivosťou P), a nazývame ju riadiaca elektróda. Prúdom zavedeným do riadiacej elektródy možno riadiť spínací pochod v tyristore. Tyristor s riadiacou oblasťou typu P sa označuje PNPN.

HORE

 


C) TRIAK - je päťvrstvová polovodičová súčiastka typu NPNPN. Je to obojsmerný tyristor. Tento prvok obsahuje v jednom polovodiči dva tyristory spojené antiparalelne. Popis činnosti: 1) Ak A1 je kladnejšia voči A2 - horná časť triaku je uzavretá, tzn. je zapojená v závernom smere. Dolná časť triaku sa správa ako tyristor; t.j. pri dosiahnutí spínacieho napätia prechádza z blokovacieho stavu do priepustného stavu. Spínacie napätie závisí od veľkosti riadiaceho prúdu. 2) Ak A1 je zápornejšie ako A2 - horná časť triaku sa správa ako tyristor a dolná časť je uzavretá, tzn. je zápornejšia v nepriepustnom smere.
Používa sa na reguláciu prúdu prechádzajúceho záťažou pri kladnej aj zápornej polovlne striedavého napätia, prúd až 100A, blokujúce napätie až 600V.

HORE


D) VARISTOR  (napäťovo závislý odpor) - je nelineárna odporová symetrická jednobrána s výraznou napäťovou závislosťou odporu.
Pri zväčšovaní napätia medzi jeho vývodmi narastá prúd najprv pomaly a takmer lineárne ( viď graf). Odpor súčiastky je veľký a skoro konštantný. Ak však napätie dosiahne určitú hodnotu Un , prudko poklesne jeho dynamický vnútorný odpor. Ďalšie malé zväčšenie napätia vyvolá veľký vzrast prúdu. používajú sa na stabilizáciu jednosmerného napätia, ako ochrana proti prepätiu.

HORE

Otázky na opakovanie:

1) Ktoré nelineárne polovodičové súčiastky patria medzi viacvrstvové spínacie súčiastky?

2) Ako pracuje diak?

3) Koľko vrstvová súčiastka je triak?

4) Popíš princíp práce tyristora?

5) Porozprávaj o napäťovo závislom odpore, inak povedanom "..." ?

 

SpäťMENUPokračuj