13.7  Základné pojmy

 

    Kybernetika je veda zaoberajúca sa riadeným. Riadenie je akýkoľvek cieľavedomý spôsob dosiahnutia požadovaného stavu či chovania riadeného objektu, alebo riadenie je zavádzanie vstupných informácií do sústavy za účelom dosiahnutia požadovaného výstupného stavu.

    Matematika vytvorila špeciálny aparát – teóriu komplexnej premennej, ktorej súčasťou sú integrálne transformácie umožňujúce definovať komplexný prenos, ktorý je pre popis takýchto vzťahov výhodný. Umožňuje chápať signál ako vektor v komplexnej rovine.

    Systém je množina prvkov vzájomne na seba pôsobiacich, ktorá vykazuje cieľové chovanie.

    Štruktúra systému je množina relácií, kde sú späté prvky určitého systému (hmotného, energetického alebo informačného)

 

Rozlišujeme tri základné relácie alebo väzby: 1. sériová

                                                                    2. paralelná

                                                                    3. spätná (antiparalelná)

 

    Rozlišujeme systémy uzavreté a otvorené. Uzavreté systémy sú také systémy, ktoré nemajú žiadne vstupy ani výstupy. Sú teda pre svoje okolie uzavreté t.j. nemenia sa vplyvom okolia – napr. latinský jazyk tvorí uzavretý systém, pretože je už mŕtvym jazykom a používaním sa nevyvíja ako ostatné jazyky, ktoré patria do otvorených systémov.

    Iným typom systémov sú systémy prirodzené a umelé. Prirodzené systémy sú produktom prírody či vesmíru zatiaľ čo umelé systémy sú dielom človeka (dopravný systém, systém zavlažovania...)

    Mohli by sme pokračovať vo vymenovaní rôznych ďalších typov systémov, ale pre nás majú zvláštny význam systémy kybernetické. Tie ešte môžeme deliť, napr. podľa ich vzťahu k informácii na systémy pre získavanie, prenos, uchovanie, spracovanie a využitie informácie alebo aj podľa kombinácie týchto činností.