13.8 Informácia
Informácia - je jedno z najpoužívanejších slov modernej doby, aj tak však jeho presný význam väčšine ľudí uniká. Nie je divu, pretože nie je jasný ani niektorým vedcom. Pojem informácia je pojem vysoko abstraktný. Zavŕšením úsilia mnohých inžinierov a vedcov bola Shannonova definícia miery informácie ako záporne vzatého logaritmu pravdepodobnosti nejakého javu. Táto definícia je dnes väčšinou vedcov a inžinierov chápaná ako konečná.
V roku 1948 Shannon stanovil Hi = - log.pi. Pre najmenšiu možnú informáciu, t.j. odpoveď áno – nie bola neskôr odvodená jednotka informácie 1 bit =
V roku 1990 vydal T. Stoiner knihu pod názvom Informácia a vnútorná štruktúra vesmíru, v ktorej zaradil informáciu, popri hmote a energii, ako tretí základný prvok vesmíru. Zároveň informáciu definuje: Informácia je schopnosť organizovať alebo v organizovanom stave udržiavať.
Bit je iba miera, t.j. veľkosť informácie. Okrem iného je nenahraditeľná k určovaniu informačnej kapacity technických prostriedkov.
Signál - vznikne priradením informácie niektorému z parametrov energie (napätia alebo prúdu, sile alebo rýchlosti, tlaku alebo prietoku atd.). Toto priradenie sa nazýva modulácia
Abeceda signálu - je množina stavov alebo znakov nesúcich elementárnu informáciu a prislúchajúcich jednej signálovej sústave. Podľa toho, či abecedu signálu tvorí nekonečná alebo konečná množina znakov signály delíme na spojité a nespojité.
Kanál - je prenosová cesta informácie od zdroja k príjemcovi, akokoľvek uskutočnená.
Kód - je tabuľka korešpondencií medzi množinou pojmov a množinou znakov alebo medzi dvoma množinami znakov. Kódovanie je proces tvorby kódu. Dekódovanie je proces prevodu znakov kódu na pojmy.
Šifra - je kód, ktorý má spomaliť dekódovanie pre nepovoleného príjemcu a tým informáciu pre neho znehodnotiť.