6.13 Voľne programovateľné riadiace systémy
Ak hovoríme o automatoch, máme na mysli hardwarové zariadenie, ktoré vykonáva nespojitú riadiacu činnosť (obvykle nespojitých procesov) automaticky podľa nejakého programu. Súčasné programovateľné automaty však majú z praktických dôvodov časť, ktorá je schopná riadiť analógové procesy. Všeobecne môžeme povedať, že riadiace systémy realizujú algoritmy svojej činnosti pri riadení systémov dvojakým spôsobom:
a.) paralelne – algoritmus riadenia (program) je daný hardwarovým zapojením logických obvodov, takže blokovú schému môžeme znázorniť podľa obr. 6.22.:
Z hľadiska štruktúry radiča je možné ich rozdeliť do dvoch skupín:
1.) pevne naprogramované
2.) programovateľné
b.) sériové – algoritmus ich činnosti (program) je realizovaný riešením sériovej sekvencie inštrukcií, takže blokovú schému možno znázorniť podľa nasledujúceho obr. 6.23.:
Obr. 6.23. Bloková schéma sériového riadiaceho systému
Rozdelenie logických riadiacich systémov:
1.) riadiace počítače – využívajú univerzálne výpočtové prostriedky (mikroprocesory, jednočipové mikropočítače) – RP,
2.) voľne programovateľné automaty – (VPA, angl. Programmable Logic Controller ).
Definícia: PLC je číslicovo pracujúci elektronický systém konštruovaný pre použitie v priemyslovom prostredí, využívajúci programovateľnú pamäť pre interné ukladanie užívateľsky orientovaných inštrukcií pre prevádzanie špecifických funkcií (logických, sekvenčných, časovacích, čítacích, komunikačných, organizačných) za účelom riadenia strojov či procesov, a to prostredníctvom digitálnych alebo analógových vstupov a výstupov. Ako prog-ramovateľná riadiaca jednotka, tak periférne zariadenia sú konštruované pre jednoduché začlenenie do systémov priemyslového riadenia.
Obr. 6.24. Bloková schéma PLC